Belka
Poniedziałek, 2 Sierpnia 2021   imieniny: Karina, Gustaw, Stefan
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Moc naukowych doświadczeń w Zabrzu

Data publikacji: 2016-10-25, Data modyfikacji: 2016-10-25
A A AWydrukDrukuj  
 

4 listopada br. w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych w Zabrzu pojawi się BioBus -Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów z Politechniki Śląskiej. Uczniowie szkoły dowiedzą się m.in. jak powstaje plastik z mleka? Do czego służą kulki alginianowe? Czym dla biochemika jest „wstrząśnięty błękit"?

Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do studiowania nauk ścisłych i przyrodniczych oraz do spróbowania swoich sił w 3. edycji programu ADAMED SmartUP, unikalnego na polskiej mapie edukacji projektu, który wspiera uzdolnioną młodzież. Umożliwia on bowiem swoim uczestnikom kontakt z ekspertami oraz naukowcami z Polski i z zagranicy, współpracę z uczelniami i ośrodkami badawczymi, a także pomaga w aplikowaniu na studia wyższe.


Podczas tych spotkań uczniowie obejrzą pokaz naukowy, z którego dowiedzą się m.in. jak w domowym zaciszu można stworzyć plastik z naturalnych składników oraz poznają podstawy kuchni molekularnej. Studenci przeprowadzą także eksperyment o nazwie „Słoniowa pasta do zębów" oraz instruktaż z posiewów (hodowli bakteryjnych), a każdy uczestnik otrzyma płytkę z wysianym podłożem i jednorazową głaszczkę (specjalną szpatułkę, wykorzystywaną w tym doświadczeniu).


Wizyty BioBusa, czyli Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów z Politechniki Śląskiej, w szkołach odbędą się w ramach Roadshow ADAMED SmartUP - cyklu spotkań z uczniami szkół ponadpodstawowych. W okresie od 25 października do 22 listopada studenci będą odwiedzać szkoły z województw południowej Polski. Pełna lista szkół znajduje się na stronie www.adamedsmartup.pl.
Tegoroczne Roadshow to drugie tego typu wydarzenie zorganizowane w ramach ADAMED SmartUP. W pierwszym - zachęcającym do udziału w 1. edycji programu - odwiedzono 20 największych szkół z 18 polskich miast.


***
ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.


Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

, Źródło artykułu: Fundacja Grupy Adamed
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
zabrze

Zabrze - miasto znajdujące się w południowej części kraju, w województwie śląskim. Jest miastem na prawach powiatu. Zajmuje powierzchnię 80 km². Liczbę mieszkańców szacuje się na 177 tys. Leży nad rzekami Bytomką i Kłodnicą. Jak przystało na miasto leżące na Śląsku, Zabrze szczyci się wysoko rozwiniętym przemysłem i wydobyciem węgla kamiennego.

Po dziś dzień zachowały się autentyczne XIX-wieczne podziemne wyrobiska. To jedyny taki przypadek w Europie. Pomimo że miasto kojarzone jest głównie z przemysłem, Zabrze to zielone miasto. Około 60 procent obszaru to tereny zieleni – lasy, parki i pola. Wypada wspomnieć, chociażby o Miejskim Ogrodzie Botanicznym, stanowiącym oazę spokoju i odpoczynku od codzienności. W mieście założonym w XIII wieku znajduje się wiele zabytkowych obiektów: najstarsza na Śląsku wieża ciśnień, zespół pałacowy, zabytkowe kamienice, cmentarze i obiekty sakralne w postaci kościołów i kaplic.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola