Belka
Poniedziałek, 2 Sierpnia 2021   imieniny: Karina, Gustaw, Stefan
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jedyna na Śląsku. Podczas tegorocznego Festiwalu Kwiatów otwarto w Zabrzu szczególną kolekcję bylin

Data publikacji: 2019-07-04, Data modyfikacji: 2019-07-07
A A AWydrukDrukuj  
 
W STRONĘ NATURY. Rośliny zielne (jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, czyli byliny) rosną w zabrzańskim Miejskim Ogrodzie Botanicznym głównie na rabatach. Są w tej grupie także rośliny rosnące dziko, a uważane za równie cenne co te uprawiane celowo. W północnej części ogrodu powstał natomiast specjalny wydzielony teren, gdzie otwarto szczególną Narodową Kolekcję Żurawek.  Żurawka ogrodowa to wyjątkowa bylina, która świetnie sprawdza się w każdym ogrodach, parkach i skwerach. Od łacińskiej nazwy mówi się na nią czasami żurawka Heuchera. Jest zimozielona, co oznacza, że jest jednym z niewielu gatunków, który jest ozdobny przez cały rok, także zimą. I co ciekawe najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są właśnie jej liście. Zasługują na uwagę ze względu na kolor – poza standardowymi odcieniami koloru zielonego, mogą być żółte, czerwone, fioletowe i niebieskie, są także odmiany z ciekawym wzorem na powierzchni. Najbardziej popularne są żurawki o bordowych liściach – na pierwszy plan wysuwają się tutaj takie odmiany jak obsidian czy palace purple. Równie powszechne są te, które mają różowe i pomarańczowe liście. Co ciekawe niektóre odmiany są oryginalne nie ze względu na kolor liści, ale ich fakturę. Na przykład odmiany sashay lub purple petticoats są dekoracyjnie pofałdowane i pomarszczone. Są nawet odmiany żurawki, które zmieniają barwę w trakcie sezonu. Jedną z nich jest autum leaves, odmiana, która przebarwia się pod koniec lata.

Pełna treść wiadomości na: gloszabrza24.pl/component/content/article/13-ekologia/19435-jedyna-na-slasku-podczas-tegorocznego-festiwalu-kwiatow-otwarto-w-zabrzu-szczegolna-kolekcje-bylin
gloszabrza24.pl, Źródło artykułu: gloszabrza24.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
zabrze

Zabrze - miasto znajdujące się w południowej części kraju, w województwie śląskim. Jest miastem na prawach powiatu. Zajmuje powierzchnię 80 km². Liczbę mieszkańców szacuje się na 177 tys. Leży nad rzekami Bytomką i Kłodnicą. Jak przystało na miasto leżące na Śląsku, Zabrze szczyci się wysoko rozwiniętym przemysłem i wydobyciem węgla kamiennego.

Po dziś dzień zachowały się autentyczne XIX-wieczne podziemne wyrobiska. To jedyny taki przypadek w Europie. Pomimo że miasto kojarzone jest głównie z przemysłem, Zabrze to zielone miasto. Około 60 procent obszaru to tereny zieleni – lasy, parki i pola. Wypada wspomnieć, chociażby o Miejskim Ogrodzie Botanicznym, stanowiącym oazę spokoju i odpoczynku od codzienności. W mieście założonym w XIII wieku znajduje się wiele zabytkowych obiektów: najstarsza na Śląsku wieża ciśnień, zespół pałacowy, zabytkowe kamienice, cmentarze i obiekty sakralne w postaci kościołów i kaplic.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola