Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zaćmienie Księżyca z wieży szybowej

Data publikacji: 2018-07-27, Data modyfikacji: 2018-07-28
A A AWydrukDrukuj  
 
IMPREZA. Całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli podziwiać właśnie dzisiaj od godz. 21.30. Zjawisko to wyjątkowe, gdyż data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum – momentem, w którym satelita jest najbardziej oddalony od Ziemi. Będzie miał najmniejszą średnicę, dzięki czemu dłużej pozostanie w cieniu Ziemi. Całkowite zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym wieku, na kolejne trzeba będzaie czekać ponad 100 lat! Faza całkowita potrwa do godz. 23.13. Potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Księżyc będzie stosunkowo nisko nad horyzontem, więc będziemy mieć wrażenie, że jest dużo większy niż zwykle. Z okazji tego wyjątkowego zdarzenia Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Pokłady Kultury zapraszają do strefy naziemnej przy szybie Carnall Sztolni Królowa Luiza (ul. Wolności 410) na "Naszą stronę Księżyca". Dla miłośników kosmosu przygotowano też wystawę „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998” oraz „Kopalnia Edisona”, a także prezentację ponad stuletniej wyciągowej maszyny parowej.

Pełna treść wiadomości na: gloszabrza24.pl/wydarzenia/18436-zacmienie-ksiezyca-z-wiezy-szybowej
gloszabrza24.pl, Źródło artykułu: gloszabrza24.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
zabrze

Zabrze - miasto znajdujące się w południowej części kraju, w województwie śląskim. Jest miastem na prawach powiatu. Zajmuje powierzchnię 80 km². Liczbę mieszkańców szacuje się na 177 tys. Leży nad rzekami Bytomką i Kłodnicą. Jak przystało na miasto leżące na Śląsku, Zabrze szczyci się wysoko rozwiniętym przemysłem i wydobyciem węgla kamiennego.

Po dziś dzień zachowały się autentyczne XIX-wieczne podziemne wyrobiska. To jedyny taki przypadek w Europie. Pomimo że miasto kojarzone jest głównie z przemysłem, Zabrze to zielone miasto. Około 60 procent obszaru to tereny zieleni – lasy, parki i pola. Wypada wspomnieć, chociażby o Miejskim Ogrodzie Botanicznym, stanowiącym oazę spokoju i odpoczynku od codzienności. W mieście założonym w XIII wieku znajduje się wiele zabytkowych obiektów: najstarsza na Śląsku wieża ciśnień, zespół pałacowy, zabytkowe kamienice, cmentarze i obiekty sakralne w postaci kościołów i kaplic.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola