Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jan Skwarczyński odszedł na wieczną wartę

Data publikacji: 2018-11-26, Data modyfikacji: 2018-11-27
A A AWydrukDrukuj  
 
POŻEGNANIA. W tym roku, jak zawsze (także w okresie socjalistycznej Polski), Jan Skwarczyński, żołnierz AK, Zesłaniec Sybiru,  obchodził uroczyście 100 rocznicę odzyskania Niepodległości swej ukochanej Ojczyzny.  Za trzy miesiące znów by świętował - obchodziłby swoje 100 urodziny. Niestety zmarł w sobotę. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 28 listopada o godz. 13 w kościele św. Anny.     Jan Skwarczyński, syn Stanisława i Heleny z domu Kotowskiej urodził się 22 lutego 1919 roku we Lwowie. Był studentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Jana Kazimierza, gdy władze sowieckie zamknęły uczelnię. Podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej pracował w elektrowni we Lwowie i uczył się w szkole handlowej. Działał czynnie w konspiracji: od 1939 roku do 1942 w organizacji Wojsko Polskie, a potem Wierni Polsce.

Pełna treść wiadomości na: gloszabrza24.pl/wydarzenia/18808-jan-skwarczynski-odszedl-na-wieczna-warte
gloszabrza24.pl, Źródło artykułu: gloszabrza24.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
zabrze

Zabrze - miasto znajdujące się w południowej części kraju, w województwie śląskim. Jest miastem na prawach powiatu. Zajmuje powierzchnię 80 km². Liczbę mieszkańców szacuje się na 177 tys. Leży nad rzekami Bytomką i Kłodnicą. Jak przystało na miasto leżące na Śląsku, Zabrze szczyci się wysoko rozwiniętym przemysłem i wydobyciem węgla kamiennego.

Po dziś dzień zachowały się autentyczne XIX-wieczne podziemne wyrobiska. To jedyny taki przypadek w Europie. Pomimo że miasto kojarzone jest głównie z przemysłem, Zabrze to zielone miasto. Około 60 procent obszaru to tereny zieleni – lasy, parki i pola. Wypada wspomnieć, chociażby o Miejskim Ogrodzie Botanicznym, stanowiącym oazę spokoju i odpoczynku od codzienności. W mieście założonym w XIII wieku znajduje się wiele zabytkowych obiektów: najstarsza na Śląsku wieża ciśnień, zespół pałacowy, zabytkowe kamienice, cmentarze i obiekty sakralne w postaci kościołów i kaplic.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola