Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Elektryczne bolidy od studentów Politechniki Śląskiej na zawodach w Paryżu i Londynie

Data publikacji: 2018-07-03, Data modyfikacji: 2018-07-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Elektryczne bolidy od studentów Politechniki Śląskiej na zawodach w Paryżu i Londynie

Studenci Politechniki Śląskiej wystartują w kolejnej edycji prestiżowego wyścigu Shell Eco-marathon. Sponsorem projektu została gliwicka firma BMZ Poland.

Studenci podjęli się ambitnego zadania, w ramach koła naukowego SmartPower team zaprojektowali i zbudowali bolid o nazwie MuSHELLka do startu w popularnym wyścigu Shell Eco-marathon. Pojazd rywalizował już na torach w Holandii i Francji z innymi elektrycznymi pojazdami, pochodzącymi z różnych stron świata. W zawodach uczestniczyły ekipy złożone z najzdolniejszych studentów uczelni technicznych ze wszystkich kontynentów. Wygrywa ten bolid, który na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kilowatogodziny energii przejedzie najdłuższy dystans. W tym roku MuSHELLka podczas zawodów we Francji okazała się być najlepszym prototypem napędzanym elektrycznie.

Obecnie zespół SmartPower team z Politechniki Śląskiej przygotowuje się do rywalizacji na Shell Eco-marathon Europe 2018 w Londynie z kolejnym projektem HydroGENIUS. Jest to pojazd kategorii miejskiej napędzany przy pomocy ogniwa wodorowego.

W skład zespołu wchodzą studenci – pasjonaci ze Studenckiego Koła Naukowego Modelowania Konstrukcji Maszyn (SKN MKM), działającego przy Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Śląskiej. Koło naukowe skupia studentów różnych wydziałów tej uczelni. W pracach nad bolidem uczestniczą adepci wydziału Mechanicznego Technologicznego, Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Elektrycznego, Architektury, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Chemicznego.

W obydwa projekty zaangażowała się firma BMZ Poland. Gliwicki producent baterii został sponsorem projektów MuSHELLka oraz HydroGENIUS, elektrycznego oraz wodorowo- elektrycznego bolidu wykorzystującego najnowsze osiągnięcia techniki i nowoczesne materiały. W pojazdach zamontowane są baterie z ogniwami litowo-jonowymi od BMZ. Koszt energii potrzebnej na przejechanie 100 km to zaledwie 10 groszy.

- Cieszymy się, że możemy pomóc w rozwoju pasji i zainteresowań młodych ludzi. Projekt w pełni elektrycznego bolidu jest doskonałą promocją polskiej myśli technologicznej na świecie, a przy tym wpisuje się w popularną oraz promowaną przez rząd ideę w pełni ekologicznego, bezemisyjnego transportu. Liczymy, że dzięki naszemu wsparciu finansowemu oraz dostarczonym bateriom samochód odniesie sukces na torze – twierdzi Agata Kędzierska, event marketing manager w BMZ Poland.

Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 5-8 lipca w Londynie i będą już 34. edycją tego wydarzenia. Na torze wystartuje aż 175 zespołów z całego świata. Uczestnicy będą walczyć o podium w dwóch klasach: UrbanConcept (pojazdy dostosowane do jazdy miejskiej) oraz Prototype (trzy- i czterokołowe pojazdy przyszłości, nastawione na maksymalizowanie efektywności energetycznej) oraz w trzech kategoriach energetycznych: ICE (pojazdy spalinowe), BatteryElectric (pojazdy elektryczne ) oraz Hydrogen (pojazdy elektryczne napędzane ogniwem wodorowym).

, Źródło artykułu: BMZ Poland, Autor zdjęć: BMZ Poland
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
zabrze

Zabrze - miasto znajdujące się w południowej części kraju, w województwie śląskim. Jest miastem na prawach powiatu. Zajmuje powierzchnię 80 km². Liczbę mieszkańców szacuje się na 177 tys. Leży nad rzekami Bytomką i Kłodnicą. Jak przystało na miasto leżące na Śląsku, Zabrze szczyci się wysoko rozwiniętym przemysłem i wydobyciem węgla kamiennego.

Po dziś dzień zachowały się autentyczne XIX-wieczne podziemne wyrobiska. To jedyny taki przypadek w Europie. Pomimo że miasto kojarzone jest głównie z przemysłem, Zabrze to zielone miasto. Około 60 procent obszaru to tereny zieleni – lasy, parki i pola. Wypada wspomnieć, chociażby o Miejskim Ogrodzie Botanicznym, stanowiącym oazę spokoju i odpoczynku od codzienności. W mieście założonym w XIII wieku znajduje się wiele zabytkowych obiektów: najstarsza na Śląsku wieża ciśnień, zespół pałacowy, zabytkowe kamienice, cmentarze i obiekty sakralne w postaci kościołów i kaplic.

 

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola